Kámen s křížem u "Vlacha"
Příběh o kamenném pomníčku v lese za Cidlinou
Dokud nebyla císařská silnice, nyní zvaná "státní", vedla cesta kudy formani neustále jezdívali kolem Cidliny z jižní strany. Podnes tomu nasvědčují ještě dva vývozy v lese za Novákovým kopečkem.
Sám Komenský, který mapu země Moravské nakreslil, tuto cestu vede od Cidliny k Jaroměřicím a pak ji stáčí k Moravským Budějovicím.
I stalo se, před dávným časem, jel touto cestou jeden forman, který se jmenoval Vlach. Vezl na fůře koření z Vídně do Lipska a zároveň něco balíků, které zkládal různým obchodníkům v městech a zase jiné přikládal. Když přijel do těch míst, kde kámen s křížem teď stojí, hajný v blízkosti vystřelil. koně se mu splašili a vůz vjel pravými koly na mez zrovna v tu chvíli kdy se sehnul pro opratě, vůz se na něho převrhnul i s nákladem. Než se lidé seběhli a tu tíhu z něho odstranili, byl již mrtev. Že byl jiného náboženství, pochovali jej na tom místě vedle cesty, jak bývalo za našich časů zvykem. Na velkém kameně obdelníkovém vydlabali podobu kříže a vsadili mu jej zbožní naši předkové na jeho hrob.
Všichni lidé mají tento kámen ve vážnosti, jen jednou se stalo, že jej jeden pasák menším kamenem rohy u něj otloukl. Byl to Filip Antonín z Opatova, který sloužil u Trojanů v Cidlině čís.10. jen z rozpustilosti to udělal.
Ještě nezmyzela úcta této památky z čehož se dá souditi, že jest kříž na kameně pěkným bílým vápnem natřen a často leží kytička upravená z různých kvítek u kamene.Zajisté když jest vzpomínáno na natření kříže a položení kvítek, pak také si při tom vzpomene a za duši zde odpočívajícího Vlacha se alespoň kratičce pomodlí.